A i tak najważniejszy jest charakter księdza

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

Ważny jest program i szczerze polecamy program „Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii”, ale zdajemy sobie sprawę, że naprawdę kluczowy dla wszystkiego będzie rozum, roztropność, zachowanie i charakter księdza.

Nie chodzi mi w tym wypadku o lenistwo, chamstwo czy pazerność księdza, bo to rzecz oczywista.

Chodzi mi bardziej (bo to oczywiste nie jest) o gorliwych i pracowitych księży, którzy jednak grzeszą „upierdliwością”. Przepraszam za to wyrażenie, ale brak mi odpowiedniego słowa na określenie księży, którzy mają swoje idee, tworzą plany, są w nie (w te plany) zapatrzeni, mają racje teologiczną i moralną, chcą dobrze i przekonani są na 100%, że robią dobrze a jednocześnie kompletnie nie widzą w tym wszystkim dziecka, takiego jakie ono jest, rodziców, z bardzo często pokręconą historią, a nawet nie widzą, śmiem tak twierdzić, Pana Boga.

Nie wystarczy mieć rację. Trzeba jeszcze ducha mądrości i roztropności. I trzeba być dobrym jak chleb. Nawet jeśli w perspektywie tego zostanie się oskubanym.

W całym duszpasterstwie trzeba zacząć od człowieka, z tego punktu w jakim on jest teraz jest, nawet jeśli bardzo się to rozmija z teorią i naszymi marzeniami o poziomie wiary tych, z którymi pracujemy. To się chyba nazywa szacunek dla człowieka. Zaczynamy od tego punktu i idziemy tak daleko jak to jest możliwe a nie jak chcemy. Ustalenie tego odcinka jest bardzo ważne. Ustalisz za długi – trzaśnie. Ustalisz za krótki – zgrzeszysz minimalizmem.

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

One thought to “A i tak najważniejszy jest charakter księdza”

  1. Strzala w desiatke :). Sam dostalem wyrzuty sumienia. Dlatego szukam ten idealny program- tak jak znalazlem u ojca dla bierzmowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *