List duszpasterza do rodziców dzieci pierwszokomunijnych

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

Rozpoczęcie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej proponujemy rozpocząć od listu duszpasterza do rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

Można go wyłożyć w kościele dla zainteresowanych, można wręczyć osobiście czy wysłać, jeśli mamy taką możliwość.

Powinien on uwzględnić konkretny kształt przygotowania w parafii.

Może wyglądać tak:

Dla tych, którzy chcą przygotować dziecko do Pierwszej Komunii

Winnica, 10 czerwca 2018

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czy chcecie, by Wasze Dziecko w przyszłym roku przystąpiło do Pierwszej Komunii w naszej parafii? Zapraszamy serdecznie, będzie to 12 maja 2019 roku, o 11.00, w naszym kościele parafialnym. Do wszystkich ważnych rzeczy starannie się przygotowujemy, do uroczystości pierwszokomunijnej oczywiście także.

Najważniejszą rzecz, którą chcę przekazać w tym liście piszę wielkimi literami:

To rodzice przygotowują dziecko do Pierwszej Komunii!

Nikt inny. I nie jest to wyróżnikiem naszej parafii, ale tak jest wszędzie i tak było zawsze.

Niezależnie od podejścia, zaangażowania i zdolności katechetów i księży, najważniejszy przekaz dokonuje się zawsze w domu rodzinnym. Najcudowniejsze katechezy, kazania i nabożeństwa mogą być w błyskawiczny i absolutny sposób „skasowane” przez rodziców. Właściwa zaś postawa rodziców sprawia to, że dziecku ksiądz i katecheta niewiele już doda.

Będziemy najstaranniej jak umiemy katechizować wasze dzieci i mówić do nich kazania, ale jeszcze raz to mówię – do Komunii przygotowujecie WY!
To od was płynie najważniejszy przekaz.

A jak się to odbywa?

To co istotne dla życia chrześcijańskiego, nie tylko dla małego dziecka, to modlitwa, Słowo Boże i życie sakramentalne. Powinniśmy też pogłębiać swoją wiedzę religijną.

W czym zatem możesz pomóc swojemu dziecku, by dobrze przygotowało się do Pierwszej Komunii?

  1. Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.
  2. Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to wypowiedz w głowie warunek: „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.
  3. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.
  4. Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć: „Jeśli Boże jesteś!” Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.

Nie musisz być idealny, doskonały, pobożny i święty. Bądź tylko uczciwy i szlachetny – to wystarczy. Wystarczy wiara jak ziarnko gorczycy. I na pewno choć taką masz w sobie.

Jeśli natomiast uznasz, że jesteś jednak absolutnie poza wiarą i Kościołem to wypadałoby otwarcie o tym powiedzieć. Nakazuje to uczciwość i dobro dziecka – nie można budować jego przygotowania do Pierwszej Komunii na kłamstwie. Będziemy wtedy wspólnie zastanawiać się co z tym począć – może oprzeć się tylko na jednym rodzicu? Może mocniej w to dzieło zaangażować chrzestnych?

Katecheza w szkole edukować będzie wasze dzieci, natomiast w parafii będziecie mogli uzyskać pomoc, dla waszej osobistej pracy z dzieckiem. Będą to pomysły na rozmowy o Bogu i Kościele, propozycje wspólnego czytania Pisma Świętego i modlitw. Rzeczy proste, czasem banalnie proste, ale niesamowicie ważne jest to, by wychodziło to od ojca i matki.

Szczegóły poznacie w rozmowie, na którą was zapraszam. Zapraszam oboje rodziców z dzieckiem. Nie babcia, nie wujek, ale ojciec i matka – względnie opiekunowie dziecka. Rozmowa potrwa około 15 minut. Proszę, by umawiać się na nią telefonicznie – unikniemy niepotrzebnego czekania. Mój numer telefonu to: 501 231 895. Jak nie mogę zaraz odebrać a widzę, że ktoś trzy razy dzwonił (zatem nie pomyłka) to oddzwaniam.

Szczegóły przygotowania podam na spotkaniu.

Pozdrawiam

P.S. I jeszcze jedno! W niedzielę 9 września przyjdźcie z dziećmi do kościoła na 10.30 – będzie krótkie spotkanie, potem można zostać na 11.00.

P.P.S. I jeszcze… Chciałbym dla was i dla waszych dzieci (nie tylko komunijnych) zorganizować festyn – zapraszam do Golądkowa (szkoła)
w niedzielę 16 września, na 15.00.

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *