Prawo kanoniczne o Pierwszej Komunii

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

Nie jest tego dużo.

Kan. 913:
§ 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

§ 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą.

Kan. 914:
Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

3 thoughts to “Prawo kanoniczne o Pierwszej Komunii”

  1. Dzień Dobry. Czy ksiądz ma prawo odmówić dziecku pierwszej komunii świętej ( uczestniczy na religię. W Mszy świętej ) z powodu braku ślubu kościelnego rodziców ? Z powodu że jeden z rodziców jest z innej wiary

  2. A czy Ksiadz moze odmowic przyjecia do komuni jesli ja jako matka jedyna z grupy chce zeby moj syn poszedl w komzy czy krotkiej ?Ksiadz mi powiedzial ze nie dopusci go do komuni I ze ma takie prawo.

    1. Byłbym niepoważny, gdybym ferował wyroki na podstawie dwóch zdań Pani opinii i bez wysłuchania drugiej strony.
      Jeśli Pani uważa, że dzieje się Pani krzywda, to proboszcz nie jest instancją ostateczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *