Zgłoszenie dziecka do Pierwszej Komunii [deklaracja]

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

W naszym programie proponujemy wręczenie deklaracji po osobistej rozmowie z rodzicami i dzieckiem.

Taka deklaracja może wyglądać tak:

Zgłoszenie dziecka do I Komunii Świętej

Dane dziecka

Nazwisko:
Imiona:

Data i miejsce urodzenia: dzień ………, miesiąc ……..…, rok ……………, miejsce ……………………………………………………………..

Dokładny adres zamieszkania: ……………………………….………………………………………………………………………………………………

Parafia zamieszkania: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Szkoła: ………………………………….………………………………………………………………….………….. Klasa: ………………………………………

Imię i nazwisko katechety: …………………………………………………………………………………………………………………………………….

Parafia chrztu: ……………………………………………………………………………………………………………… rok chrztu ……………………………………..

Imię i nazwisko rodziców/opiekunów:

1. ……………………………………………………………………………………… telefon (wyraźnie) | | | | | | |

2. ……………………………………………………………………………………… telefon (wyraźnie) | | | | | | |

Jak wyglądać będzie przygotowanie?

Uroczysty dzień Komunii jest ważnym momentem życia człowieka. Warto dołożyć wszelkich starań, by w pamięci dziecka zapisał się on jako szczególny i cudowny, ze względu na pierwsze ich spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Zewnętrzna otoczka – goście, przyjęcie, prezenty są ważne, ale nigdy nie powinny zdominować religijnego charakteru Komunii.

Najważniejsze miejsce przygotowania dziecka do I Komunii to rodzina. Rodzice są najważniejszymi, niezastąpionymi i najlepszymi osobami do wprowadzenia swoich dzieci w tajemnice wiary. Nawet jeśli sami czują się słabi w wierze, nawet jeśli sami zaniedbują swoje religijne praktyki, to dalej pozostają dla swoich dzieci najważniejszymi autorytetami. Ani ksiądz, ani katecheta nie zastąpią rodziców. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że jest to niemożliwe. Mogą jedynie pomagać.

Dlatego przygotowaniem dzieci do I Komunii, dla dobra dziecka, muszą zająć się rodzice. Podkreślamy to – rodzice. Ważny jest udział obojga rodziców.

W jaki sposób to zrobić? Pisałem o tym w liście zapraszającym do przygotowania:

W czym (…) możesz pomóc swojemu dziecku, by dobrze przygotowało się do Pierwszej Komunii?

 1. Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.

 2. Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to wypowiedz w głowie warunek: „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.

 3. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.

 4. Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć: „Jeśli Boże jesteś!” Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną.”

Nie będziemy ponad miarę mnożyć wspólnych spotkań w Kościele. To co najważniejsze dokonywać się będzie w Waszych domach. Terminy kilku spotkań podamy przy oddaniu tej deklaracji. Zwykle będą to spotkania rozpoczynające trzy etapy przygotowania i związane będą z wręczeniem Dziecku różańca, Nowego Testamentu, książeczki do nabożeństwa. Liczymy też na niezawodną obecność na niedzielnej Mszy Świętej.

Około miesiąc przed uroczystością Pierwszej Komunii chcę spotkać się z wami tak jak na początku. I zadam wtedy Waszemu Dziecku cztery ważne pytania:

 1. Czy rozmawialiście w domu na religijne tematy?
 2. Czy modliliście się razem?
 3. Czy czytaliście wspólnie Pismo Święte?
 4. Czy chodziliście razem do kościoła na Mszę Świętą?

To nie będzie śledztwo ani przepytywanie i ustalanie wszystkich szczegółów. Postarajcie się jednak, proszę, by dziecko mogło śmiało, prawdziwie i bez wstydu powiedzieć cztery razy „tak”.

Zapytam wtedy was, czy wasze dziecko jest przygotowane i czy dopuszczacie je do Komunii? Zapytam też dziecko, czy rozumie co a raczej KOGO ma przyjąć w Komunii?

Propozycja pomocy dla rodziców

Nie mogąc bezpośrednio przygotować Waszego Dziecka możemy jednak was wspierać. Wielu rodziców może mieć jednak trudności w religijnej rozmowie z dziećmi. Może nigdy tego nie robili, może czują zawstydzenie, może niepewność, nie wiedząc jak to zrobić.

Dlatego chcemy wesprzeć rodziców (nigdy zastąpić) i przygotowaliśmy dla nich pomoc.

Będzie ona realizowana w następujący sposób:

 1. Prawie na każdej niedzielnej Mszy Świętej będą na rodziców czekały pomoce. Będzie to mała kartka formatu zeszytowego na której będzie pomysł na temat i przebieg rozmowy z dzieckiem. Czasem będzie jakieś zadanie, czasem coś do wspólnego przeczytania czy przeżycia.
 2. Kartki z pomocami włożone będą w foliowe koszulki podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka. Koszulki wpięte zaś w segregatory. Segregator czerwony będzie zawierał nazwiska od A do J, segregator zielony nazwiska od K do P, segregator czarny nazwiska od R do Ż.
 3. Kartki proszę brać samodzielnie, osobiście, przed lub po Mszy Świętej. Wyjmujemy kartkę z foliowej koszulki – koszulkę zostawiamy w segregatorze. Gdyby w koszulce nie było kartki (ktoś mógł zabrać ją omyłkowo), to proszę zgłosić się od razu po Mszy Świętej do kancelarii – odbijemy potrzebny materiał na ksero.
 4. Zdajemy sobie sprawę z możliwej nieobecności w naszym kościele (Msza Święta w innej parafii, losowe sytuacje). Wtedy „zaległą kartkę” proszę zabrać na następnej Mszy Świętej. W koszulce będą wtedy dwie kartki.
 5. Nikt nie będzie sprawdzał i notował ewentualnych nieobecności – udział we Mszy Świętej jest niesłychanie ważny, ale to sprawa sumienia i odpowiedzialności każdego przed Bogiem. Gdyby jednak kartek uzbierało się za dużo będziemy kontaktować się z rodziną, by jej pomóc i zachęcić. Naczelną, wspólną, zasadą niech będzie duchowe dobro dziecka, o które wspólnie będziemy się troszczyli. Nie będziemy piętnować, oceniać, straszyć. Będziemy tylko gorąco prosić, by zadbać o duchowe dobro dziecka.

Z tej propozycji możecie ale nie musicie korzystać. Proszę poniżej zadeklarować, czy chcecie korzystać z tej formy pomocy. Proszę podkreślić niżej Waszą decyzję.

Tak, chcemy korzystać z takiej pomocy                         Nie, nie chcemy korzystać z tego

SMS – dobra nowina na niedzielę

Chcemy rodzicom, raz w tygodniu, wysyłać krótką wiadomość na ich komórki. Czasem to będzie werset z Biblii, czasem jakaś myśl lub sentencja, zaproszenie na spotkanie. Kto otrzyma wiadomość niech podzieli się nią z resztą rodziny. Proszę podkreślić niżej czy chcecie.

Tak, chcemy otrzymywać takie SMS-y             Nie, nie chcemy tych SMS-ów

Deklaracja i podpisy rodziców

Znam i przyjmuję ten sposób przygotowania dziecka: ………………………………………………. …………………………………………….

Uważasz to za ciekawe i wartościowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *